Skąd się bierze cena złota, która płacimy za monety czy sztabki? Przede wszystkim jest ona uzależniona od aktualnych notowań na giełdzie. Co przy tym bardzo ważne, koszt uncji żółtego metalu określany jest w dolarach amerykańskich.

ceny złota prognozy 2021

Wysoka zmienność wpływa na rynki finansowe od samego początku 2022 r. Podczas gdy wzrost cen złota był dość stały i teraz trend wzrostowy trwa. Inflacja to kluczowy ethereum future debiutuje w cme group by btc peers czynnik, wpływający na wartość metalu szlachetnego w najbliższej przyszłości. W USA wskaźnik ten znajduje się na najwyższym poziomie od ostatnich 40 lat.

Ceny złota w 2022 roku – co znaczą dla inwestorów?

Cena złota osuwa się w czwartek, ponieważ komentarze przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej wskazywały na dalsze podwyżki stóp procentowych, pomimo spadku wskaźnika inflacji CPI w amerykańskiej gospodarce. Cena złota spot w czwartek rano spada o 0,22% do 1787,40 dol. Za uncję, po tym gdy sesję wcześniej tymczasowo wystrzeliła do okolic 1810 dol.

Jak drożeje złoto?

We wspomnianym pandemicznym szczycie złoto dojechało do 7500 zł (dzięki dolarowi grubo poniżej 4 zł). W ostatnich dniach złoto z impetem sforsowało 8000 zł, a szczyt ustanowiło powyżej 8400 zł. W efekcie dolarowa cena złota od początku roku wzrosła o 5,5%, zaś wyrażona w złotych już o 13%.

Rok 2020 był bardzo korzystny dla osób, które inwestowały w złoto. Cena złotego kruszcu znacząco wzrosła – co z resztą trwa już od kilku lat. Czy jednak nadal złoto będzie opłacalną inwestycją – tego nikt nie zagwarantuje, ale na szczęście istnieją prognozy, spekulacje i rachunek prawdopodobieństwa. Zgodnie z powyższą realną prognozą złota na powyższym wykresie zaznaczono granice ruchu ceny dla każdego miesiąca.

Złoto rozczarowująco słabe po danych dotyczących inflacji w USA

Jednocześnie podaż złota spadła o 1 proc., z 4 721,1 do 4 666,1 ton. Cena złota w marcu wystrzeliła do okolic 2070 dol. Niesiona na fali strachu wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę. Choć od tamtego czasu nastąpiła spora korekta, to analitycy blockchain.com zapowiada crypto-gold inicjatywa MUFG spodziewają się zwyżki cen metalu szlachetnego, nawet do 2250 dol. Bank Światowy obniżył prognozę globalnego wzrostu w 2022 roku z 4,1 proc. Do 2,9 proc., dodając, że dla wielu krajów recesja będzie trudna do uniknięcia.

Niektórzy analitycy techniczni zapowiadali na drugą połowę czerwca ruch w górę do poziomu 1900 dolarów za uncję. Podkreślali jednak, że zagrożeniem dla notowań “żółtego metalu” mogą być decyzje Fed. Amerykański bank centralny w zeszłym tygodniu rzeczywiście zaostrzył politykę monetarną, podnosząc stopy procentowe o 75 punktów bazowych, co było największym jednorazowym ruchem od 1994 roku.

Ile będzie kosztowało złoto w przyszłości – ceny złota za 10 lat

Często inwestorzy stosują złoto w celu dywersyfikacji portfeli, ale w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi inflacji skłonni są również wykorzystać metal szlachetny w celu zabezpieczenia ryzyka wzrostu cen. Jako przykład poniżej pokazano, że w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci Chiny i Indie stały się głównymi kupującymi złoto w celu inwestowania i tworzenia rezerw oraz zapewniły dodatkowy bodziec wzrostu cen. Poniżej znajduje się wykres zmiany wartości złota w ciągu ostatnich 10 lat. Aby nasze prognozy były jak najbardziej dokładne, ważne, by zwrócić się do danych historycznych. Wg ekspertów Long Forecast cena otwarcia w 2024 r.

ceny złota prognozy 2021

Cena złota w piątek zanotowała dramatyczny zwrot z miesięcznych maksimów. Żółty metal spadł aż do 1.765 USD, pokonany przez znakomity raport Nonfarm Payrolls z USA. Politycy Fed, przemawiając w weekend, poparli podwyżki stóp procentowych i utrzymali, że kontrola inflacji pozostaje głównym celem najpotężniejszego banku centralnego na świecie. Obecnie rynki pozostają ostrożne w obliczu napięć na linii USA-Chiny i włoskiego dramatu politycznego.

Wojna w Ukrainie. Ceny złota najwyższe od ponad roku

Z polskiego punktu widzenia ma to duże znaczenie, gdyż ostateczna cena wynika także ze stosunku PLN do USD. Nikogo nie powinno więc dziwić, żecena sztabki złotaw skupie czy u dilera zmienia się praktycznie codziennie. Zjawisko to wynika jeszcze jednej ważnej przesłanki – niska marża na sztabki i monety nie pozwala na ukrywanie wahań kursów.

Dlaczego cena złota spadła?

Cena złota spada z powodu umocnienia dolara, informuje Bloomberg. Dolar umacnia się bo jest „bezpieczną przystanią” w sytuacji przeceny innych aktywów z powodu rosnących obaw recesji, a także w związku z oczekiwanym dalszym agresywnym podwyższaniem stóp przez Fed.

Globalny rynek akcji ilustrowany przez indeks MSCI World przyniósł stopę zwrotu rzędu 22,5%. Klasą samą dla siebie były kryptowaluty, gdzie pomimo słabej końcówki roku bitcoin przyniósł zwrot blisko 60%. Na pocieszenie można dodać tylko, że ekspozycja na złoto pozwoliła obronić portfel polskiego inwestora przed deprecjacją złotego. Liczona w PLN stopa zwrotu ze złota wyniosła 4,1%, a pod koniec listopada ceny kruszcu wyrażone w polskiej walucie wyrównały nominalny rekord z sierpnia 2020. Złoto, razem z dolarem USA, który traci swoją funkcję jaką waluta rezerwowa, jest rynkowym instrumentem, azylem. Na wykresie pokazano przeciwną zależność długoterminową między indeksem dolara USA (biała linia) a dynamiką cen złota (żółta linia).

Prognozy dla ceny złota na 2022 rok

W 2019 r dolarowe notowania złota wzrosły w ciągu roku o 18,9 %, natomiast w 2020 r. Jak jednak zauważa Michał Stajniak, analityk firmy brokerskiej X-Trade Brokers, tym, co najbardziej zniechęca do inwestowania w złoto, nie są same podwyżki stóp, jak obliczyć dolat inwestycje cena do zarobków ratio a raczej oczekiwanie na ich nadejście. Według specjalisty, który wziął udział w naszej cokwartalnej ankiecie dotyczącej bieżących tendencji w gospodarce i na rynkach, najgorszy dla złota jest czas wyczekiwania przed pierwszą podwyżką w USA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *